неділя, 25 квітня 2021 р.

 В Цей День 26 квітня

26 квітня 



Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф (Міжнародний день пам’яті про чорнобильську катастрофу)

Аварія на Чорнобильській АЕС стала одним з похмурих символів трагедії, до якої може призвести техногенна катастрофа. 26 квітня відзначається Міжнародний день пам’яті жертв радіаційних аварій і катастроф.
Нагадаємо, що вночі 26 квітня 1986 року в 1:23 на АЕС, що знаходиться на території України, стався вибух...



пʼятниця, 23 квітня 2021 р.

 Ви знали ,що ? 

24 квітня у всьому світі відмічают  

День лабораторних тварин 

Міждународний день солідарності молоді 

Міждународний день мультілатералізму і дипломатії за світ. 

Більше читайте тут: https://tsn.ua/ru/ukrayina/24-aprelya-kakoy-segodnya-den-prazdnik-primety-tradicii-den-angela-1772749.html

 Свято сьогодні

 




Сьогодні, 23 квітня, світ відзначає Всесвітній день книги та авторського права – свято авторів, видавців, критиків, бібліотекарів, читачів і всіх-всіх, хто часом залишається «за лаштунками» книговидання. Чому саме 23 квітня і чому так важливо на світовому рівні запроваджувати такий день, спробуємо розібратися далі.

Всесвітній день книги та авторського права

четвер, 22 квітня 2021 р.


22 квітня – Всесвітній день Землі

0

22 квітня відзначається міжнародною спільнотою як Всесвітній день Землі. В цей день в різних куточках світу проводять різноманітні акції, що покликані спонукати людей бути уважнішими до тендітного і вразливого навколишнього середовища на планеті Земля.

У День Землі в різних країнах, за традицією, лунає Дзвін Миру, закликаючи людей Землі відчути всепланетну спільність і докласти зусиль до захисту миру на планеті та збереження краси та багатства нашого спільного дому. Цей Дзвін є символ спокою, мирного життя та дружби, вічного братерства і солідарності народів та заклик до дії в ім’я збереження миру і життя на Землі, збереження людства та культури.

Історія цього свята розпочинаєтся в Америці, де у 1971 році був започаткован Щорічний тиждень землі (третій тиждень квітня). Акція стала дуже популярною серед населеня, а її засновник, сенатор Гейлорд Нельсон був удостоєний високої державної нагороди. У 1990 році День Землі став міжнародним святом, а 90-і роки було проголошено “Десятьоліттям довкілля”. До акції долучилися понад 120 країн, а більш ніж 40 країн об’еднали зусилля для збереження біологічного різноманіття. У 2009 році Генеральна асамблея ООН проголосила Міжнародний день Матері-Землі, постановивши відзначати його 22 квітня. На данний час ця дата відзначаєтся у 193 країнах світу кожного року.

Символом дня є зелена грецька литера Θ (Тета) на білому фоні. Логотипом – зображення планети Землі (зараз використовуєтся фото, зроблене астронавтами з Аполлону-17 на півдорозі до місяця) на темно-синьому фоні.

Флаг Землі

В цей день кожен житель планети може внести свій маленький вклад у справу захисту та відновлення довкілля: очистити від сміття берег улюбленої річки, посадити дерево, хоча б на один день відмовитись від користуванням автотранспортом. Земля – це величезний дар, ресурси якого буде неможливо використовувати вічно. Ми не зможемо врятувати планету згадуючи про неї лише один день на рік – цього явно недостатньо. саме тому слід піклуватися про оточуюче нас середовище протягом всього року. Здавалося б, яка дрібниця в масштабах Планети – вимкнути за собою світло в кімнаті, здати макулатуру на переробку чи пройтися пішки до роботи, та саме з таких дій складаються великі справи! Уявіть – тисяча людей посадила по одному дереву – ось Вам і ліс! Мільйон людей закрутили кран, коли чистили зуби – річку врятували від пересихання. Мільярд людей вимкнули світло, виходячи з кімнати – одна ТЕС не потрібна. Саме такі справи, саме такі дрібниці допомагають нам врятувати природу Землі, зберегти добробут нашого великого спільного Дому.

З Днем Землі!


Всесвітній День Землі 

Листівка до Дня Землі

понеділок, 19 квітня 2021 р.

 Ви хочете побачити як змінилась наша Земля? 

Оновлений сервіс Timelapce показав, як змінилась   планета Земля з 1984 року Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/ru/news/obnovlennyy-servis-timelapce-pokazal-kak-izmenilas-planeta-zemlya-s-1984-goda-video-750477.html#(відео) 


Фото: blog.google
На основі зібраних  даних, Google показав три відеоролика, демонструющі, як на нашій планеті зникали ліси, таяли льодники и росли міста. Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/ru/news/obnovlennyy-servis-timelapce-pokazal-kak-izmenilas-planeta-zemlya-s-1984-goda-video-750477.html#


 20 квітня в цей день календаря 


Сегодня, 06:01  glavcom.ua
Розсилка
ВІДПРАВИТИ

На Акулинин день пошел дождь, значит, будет много малины
Фото из открытых источников
В этот день лучше не тратить все свои сбережения – потеряете возможность пополнять бюджет

Сегодня, 20 апреля, православные христиане чтят память святой Акилины. В мире отмечают День китайского языка.

Кроме того, сегодня 36-й день Великого поста.

День китайского языка Повний текст читайте тут: https://glavcom.ua/ru/news/20-aprelya-kakoy-segodnya-prazdnik-primety-i-zaprety-751019.html



субота, 17 квітня 2021 р.

А ви знали що ?

 17 апреля отмечают День летучей мыши

Летучие мыши признаны природоохранными организациями Европы уязвимой группой животных, которая нуждается в охране. В Украине рукокрылые почти в полном составе включены в Красную книгу (2009).



День бла бла бла — 17 апреля (в этот день предлагается, вместо разговоров сделать то, что постоянно откладывается).


День поэзии хайку — 17 апреля (два мастера, благодаря которым хайку превратилась в самостоятельную форму искусства — Мацуо Басе и Уэсима Оницура. Эта поэзия стала жанром традиционной японской лирической поэзии вака)

ТСН новини

Какой православный праздник Больше читайте здесь: https://tsn.ua/ru/ukrayina/17-aprelya-chto-proizoshlo-v-etot-den-primety-den-angela-1767562.html

 

49 диссертаций: кто такая Лаура Басси и почему Google посвятил ей новый дудл


Чествуем Лауру Басси – именно такой дудл выпустил поисковик Google 17 апреля. Дело в том, что Лаура Мария Катерина Басси – первая в Европе профессор по физике.

Источник:

Google

Басси – автор выдающихся научных трудов XVIII века по механике и гидродинамике. А 17 апреля 1732 в Болонском университете ее утвердили как кандидата на звание доктора наук (уже 12 мая она его получила).

 
     



      Лаура Басси 









четвер, 15 квітня 2021 р.

 

Стовпи,що тримають українське небо.Памятник Василю Вишиваному


До Дня вишиванки у Києві планується відкриття пам’ятника Василю Вишиваному (Вільгельму фон Габсбургу)

Уже 20 травня у середмісті Києва – у сквері на вулиці Іллєнка, 39, заплановано відкриття пам’ятника Василю Вишиваному, вдягнутому у вишиванку. Вільгельм Габсбург – таке справжнє ім’я цього діяча. Він – ерцгерцог Австрії зі старовинного роду Габсбургів. Чому австрієць буде у вишиванці, чому пам’ятник йому постане неподалік Лук’янівського СІЗО та навіщо взагалі йому встановлювати монумент, «Укрінформу» розповіли ініціатори появи Вишиваного у бронзі.

УКРАЇНСЬКИЙ ПАТРІОТ ІЗ ДАВНЬОЇ АВСТРІЙСЬКОЇ ДИНАСТІЇ

Василь Вишиваний
Василь Вишиваний

18 серпня 1948 року. Лук’янівська в’язниця. Третя ранку, тож невдовзі світатиме, почнеться спекотний літній день. Люди потайки готуватимуться святити яблука і мед до Спасу. У повоєнному Києві – це справжня розкіш. На тюремних нарах важко дихатиме іще не старий, але дуже зморений і виснажений майже річними катуваннями чоловік. Ось він зробить останній вдих, його серцеві м’язи востаннє скоротяться. 53-річного в’язня поховають таємно біля огорожі Лук’янівського цвинтаря. І реабілітують тільки через 41 рік. Тільки тоді Україна почне широко дізнаватися про свого великого друга і симпатика – австрійського ерцгерцога Вільгельма Габсбурга. Його називали Василь Вишиваний за те, що досконало володів українською, любив Україну, писав вірші, вболівав за українську незалежність, командував легіоном Українських Січових Стрільців та співпрацював із ОУН.

Ось що розповідає про нього президент Історичного клубу «Холодний Яр» Роман Коваль: «Вільгельм Габсбург закохався в українців, побувавши на Гуцульщині ще до Першої світової війни у юнацькому віці. Під час Першої світової він очолював полк із українців. Вони часто зазнавали тиску від польських офіцерів, що служили в Австро-Угорській армії, які могли карати за українську мову. Вишиваний уже тоді спонукав своїх підлеглих українців говорити українською під час служби. І коли вчергове польський офіцер покарав українського солдата за українську мову, Вільгельм наказав йому пожалітися на польського офіцера і в рапорті написати, що це наказ Вільгельма, щоб зняти з рядового провину. Адже інакше жовніру були б непереливки. Тож таке рішення Габсбурга дуже мудре. Українські жовніри, які мусили переходити на німецьку, спершу були здивовані такою проукраїнською позицією, але потім дуже полюбили свого командира».

Великий внесок робив Вільгельм і в розвиток селян, зокрема на території сучасної Кіровоградщини, коли базувався там із легіоном Українських Січових Стрільців, – започаткував театр, бібліотеки, переховував українських отаманів. Коли легіон наказом командувача переводили в Чернівці, селяни плакали за Василем Вишиваним.

Габсбург досконало володів українською, писав вірші, носив вишиту сорочку. Саме фотографія у ній є одним із найвідоміших знімків діяча. За цією світлиною і створили скульптуру Михайло Горловий у співпраці з Олександром Фурманом.

скульптор_Михайло Горловий_з_погруддям
Скульптор Михайло Горловий з погруддям

«Я читав, що його коріння пов’язане з київськими князями – Ольгою, зокрема. Думаю, він знав про це. І саме це розбудило в ньому таку любов до України, української мови, – говорить Михайло Горловий. – Я вважаю, що встановлення пам’ятника – це і данина пам’яті такому українському патріоту, яким був Василь Габсбург, і сорочка це підкреслюватиме, і це сприятиме поглибленню дипломатичних зв’язків із Австрією. Австрійці більше вивчатимуть цю сторінку історії. Коли пам’ятник встановлять, про нього дізнаються й інші іноземні дипломати, також почнуть цікавитися».

ДРУГИЙ У «ПАНТЕОНІ УКРАЇНСЬКИХ ГЕРОЇВ»

Ініціюють встановлення монумента кілька громадських організацій: «Народний музей України», «Музичний Батальйон», «Всесвітній день вишиванки», історичний клуб «Холодний Яр».

«Василь Вишиваний для багатьох сучасних українців – невідома історична постать. Роками наші вороги нищили всі згадки про свої злочини і наших Героїв. А Василь Вишиваний – це ціла епоха. Його життя – історія боротьби українців. Відкрити для сучасників цю історію ­– це продовжити  боротьбу, за яку Вишиваний віддав життя. Завдяки пам’ятнику ми поширимо інформацію про цю надзвичайну особистість як в Україні, так і в Австрії, Європі, Росії, – говорить співзасновник громадської спілки «Музичний Батальйон» Олександр Юрков. – Пам’ятник Вишиваному буде недалеко від встановленого також нашою командою однодумців пам’ятника полковнику Петру Болбочану – визволителю Криму.

Наступним кроком у рамках нашого проєкту «Пантеон Українських Героїв» плануємо встановити пам’ятник Євгену Коновальцю. Всі троє – знакові фігури української історії часів визвольних національних змагань, були знайомі, кожен зробив свій внесок у розвиток української ідеї, всі троє за цю ідею загинули. Чому цим займаються волонтери і чому лише на 30-му році відновлення Незалежності України, – питання риторичне. Але ми повинні витримати свій фронт у тилу».

Василь Вишиваний
Василь Вишиваний

Встановлення пам’ятника Вишиваному – це повернення історичної правди, вважає засновниця Дня вишиванки та голова громадської організації «Всесвітній день вишиванки» Леся Воронюк.

«Це – наші методи оборони та наступу в гібридній війні, розпочатій Росією. Пам’ятники українським героям – це стовпи, що тримають наше українське небо. Чому Вишиваний і День вишиванки? Бо цей звитяжець продемонстрував носінням вишитої сорочки те, що вона є візуальним знаком української ідентичності, а вірність Україні довів своїми вчинками», – каже Воронюк. 

Анастасія Федченко

УКРІНФОРМ

Читайте також із теми цього спецпроєкту:
1). Вишити, щоб вижити
2). Вишити, щоб вижити: переселенці відроджують подільську вишивку

3). Вишити, щоб вижити. Як медсестра з військового шпиталю відновлює давню українську вибійку


середа, 14 квітня 2021 р.

 

Щороку, у третю суботу квітня, ми відзначаємо Всеукраїнський день довкілля. Спочатку свято мало на меті відзначити Стокгольмську конференцію ООН з навколишнього середовища, яка стала однією з найважливіших в історії екологічного руху. Цього ж дня була заснована UNEP (United Nations Environment Network) – Екологічна програма ООН, яка зараз є основним організатором та ідеологом Дня довкілля. В цей день громадські організації, екоактивісти, навчальні заклади проводять заходи, спрямовані на поліпшення стану навколишнього середовища –  озеленення територій, збереження заповідних об'єктів, поширення екологічних знань. 

Булінг.


 Нормативно-правовий супровід протидії булінгу

Кейс документів
Конвенція про права дитини
У Конвенції про права дитини (КПД), яку Україна ратифікувала у 1991 році, зазначено, що діти повинні бути захищені від насильства, відсутності піклування, брутального поводження та експлуатації (ООН, 1989). Ці терміни розуміють як такі, що охоплюють захист від багатьох конкретних загроз, як-от дитяча праця, торгівля дітьми, катування, тілесні покарання, цькування, сексуальні домагання, сексуальні наруги та сексуальна експлуатація, вербування  до збройних сил, збройні напади і стихійні лиха
Закон України «Про охорону дитинства»
 У свою чергу, питання запобігання та виявлення випадків жорстокого поводження з дітьми регулюється Законом України «Про охорону дитинства», де статтею 10 визначено, що кожній дитині гарантується право на свободу, особисту недоторканність та захист гідності. Дисципліна і порядок у сім’ї, навчальних та інших дитячих закладах мають забезпечуватися на принципах, що ґрунтуються на взаємоповазі, справедливості та виключають приниження честі і гідності дитини
Закон України  «Про освіту»
Зокрема стаття 53, визначає право здобувачів освіти на захист під час освітнього процесу від приниження честі та гідності, будь-яких форм насильства та експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, пропаганди та агітації, що завдають шкоди здоров’ю здобувача освіти.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»
Зокрема, вказаним нормативно-правовим актом внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Закону України "Про освіту", які направлені на удосконалення у сфері протидії булінгу.
Лист МОН України 29.01.2019 №1/11-881 «Рекомендації для закладів освіти, педагогічних працівників  щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)»
Лист МОН України від 07.08.2018 №1/9-486  "Про деякі питання  організації в закладах освіти виховної роботи щодо  безпеки й благополуччя дитини"

 

БУЛІНГ

Література про булінг

Відео "Булінг. Як зупинити  цькування дитини" :
















Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню) 

Про створення безпечного освітнього середовища в закладі освіти та попередження і протидії булінгу (цькуванню)

Лист МОН № 1/9-436 від 14.08.20 року

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

№ 1/9-436 від 14 серпня 2020 року

Департаменти (управління) освіти
та науки обласних, Київської міської
державних адміністрацій

Заклади освіти

Про створення безпечного освітнього
середовища в закладі освіти та
попередження і протидії булінгу (цькуванню)

З метою підготовки закладів освіти до нового навчального року Міністерство освіти і науки України надсилає рекомендації щодо створення безпечного освітнього середовища та попередження і протидії булінгу (цькуванню).

Додаток: на 5 арк.

Заступник Міністра                        Світлана Даниленко

Додаток до листа МОН
від 14.08.2020 № 1/9-436

Відповідно до абзацу десятого частини третьої статті 26 Закону України «Про освіту» керівник закладу освіти в межах наданих йому повноважень забезпечує створення у закладі освіти безпечного освітнього середовища, вільного від насильства та булінгу (цькування).

Відповідно до пункту 1 частини першої Закону України «Про повну загальну середню освіту» безпечне освітнє середовище - сукупність умов у закладі освіти, що унеможливлюють заподіяння учасникам освітнього процесу фізичної, майнової та/або моральної шкоди, зокрема внаслідок недотримання вимог санітарних, протипожежних та/або будівельних норм і правил, законодавства щодо кібербезпеки, захисту персональних даних, безпеки харчових продуктів та/або надання неякісних послуг з харчування, шляхом фізичного та/або психологічного насильства, експлуатації, дискримінації за будь-якою ознакою, приниження честі, гідності, ділової репутації (булінг (цькування), поширення неправдивих відомостей тощо), пропаганди та/або агітації, у тому числі з використанням кіберпростору, а також унеможливлюють вживання на території закладу освіти алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наркотичних засобів, психотропних речовин.

В рамках Меморандуму про співпрацю між Міністерством освіти і науки України та Представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та у партнерстві з громадськими організаціями «Дитячий фонд Здоров’я через освіту» та «ЛаСтрада Україна» у 2017-2019 роках у пілотних закладах освіти Донецької і Луганської областей відбулось моделювання концепції «Безпечна і дружня до дитини школа» (далі - БДДШ). Заклади освіти-учасники моделювання концепції БДДШ продемонстрували значний прогрес щодо створення безпечного та інклюзивного освітнього середовища. Концепція БДДШ визначає стандарти, параметри стандартів, еталонні показники, еталонну модель і критерії відповідності конкретної школи еталонним показникам. Опис ключових ідей, інструментів і ресурсів концепції БДДШ, а також висновки зовнішньої оцінки результатів її пілотування у Донецькій і Луганській областях можна знайти на сайті ЮНІСЕФ.

Звертаємо увагу, що концепція БДДШ містить онлайн-інструмент «Експрес-оцінювання» для здійснення моніторингу актуального стану освітнього середовища та отримання інформації про рівень безпеки, комфорту і привабливості закладу освіти з точки зору учасників освітнього процесу. Для того, щоб скористатись онлайн-інструментом, необхідно зареєструватись за посиланням http://express.autta.org.ua/. Детальну інформацію та інструкцію щодо впровадження та ефективного використання онлайн-інструменту можна знайти за посиланням http://scfs.multycourse.com.ua/ua/. Рекомендуємо довести до відома керівників закладів освіти про можливість безкоштовно долучитись до онлайн-інструменту самооцінювання рівня безпеки і комфорту закладу освіти. Також рекомендуємо керівникам закладів освіти сприяти практичному впровадженню концепції БДДШ.

Для практичного впровадження концепції БДДШ в закладі освіти керівник закладу разом з педагогічними (науково-педагогічними) працівниками повинен:

1) ознайомитися із концепцією БДДШ за посиланням http://scfs.multycourse.com.ua/ua/;

2) ухвалити рішення з учасниками освітнього процесу закладу освіти щодо доцільності впровадження концепції БДДШ;

3) зареєструвати свій заклад освіти в онлайн-системі «Експрес-оцінювання» за посиланням http://express.autta.org.ua/;

4) завантажити з сайту онлайн-системи посібник для користувача закладу освіти та ознайомитися з відповідними інструкціями;

5) провести онлайн-опитування у закладі освіти за участі керівника закладу освіти, педагогічних (науково-педагогічних) працівників, зокрема практичного психолога і соціального педагога, здобувачів освіти, допоміжного персоналу, батьків та інших зацікавлених сторін;

6) пройти навчання з методики комплексного планування і відпрацювання технічних навичок користування онлайн-системою «Індекс безпеки і здоров’я школи» (http://iz.autta.org.ua/login);

7) за допомогою онлайн-системи http://iz.autta.org.ua/login (або вручну за роздрукованими формами) детально проаналізувати сильні і слабкі сторони свого закладу освіти і скласти комплексний план його вдосконалення;

8) пройти навчання з важливих питань впровадження БДДШ, зокрема з методики компетентнісного навчання, стратегії і змісту підготовки педагогічних (науково-педагогічних) працівників, ефективних практик залучення здобувачів освіти до життя закладу освіти і громади, протидії насильству і булінгу (цькуванню) тощо;

9) організувати постійний моніторинг упровадження концептуальної рамки БДДШ відповідно до циклу вдосконалення закладу освіти, використовуючи наявні інструменти і ресурси;

10) залучати громаду до процесу вдосконалення закладу освіти.

Для підвищення готовності педагогічних (науково-педагогічних) працівників до створення безпечного освітнього середовища рекомендуємо закладам післядипломної педагогічної освіти включити до програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників навчальні модулі з питань компетентнісного навчання і створення безпечного і дружнього до дитини освітнього середовища:

  • онлайн-курс «Безпечна і дружня до дитини школа» (дистанційна форма навчання, обсяг 20 год., http://scfs.multycourse.com.ua/ua/);
  • онлайн-система «Експрес-оцінювання закладу освіти» відповідно до концепції БДДШ (http://express.autta.org.ua/);
  • навчальний модуль «Основи формування соціальної і здоров’язбережувальної компетентності учнів» (очно-дистанційна форма навчання, обсяг 105 год., https://is.gd/d6ZHyj);
  • типова програма очного тренінгу для вчителів «Вчимося жити разом» (очна форма навчання, обсяг 24 год., https://is.gd/vKHYI3);
  • навчальний модуль «Методика компетентісного навчання за інтегрованим курсом «Я досліджую світ» (очно-дистанційна форма навчання, обсяг 36 год., https://is.gd/Poqn6X);
  • онлайн-курс «Основи здоров’язбережної компетентності» (дистанційна форма навчання, обсяг 60 год., http://multycourse.com.ua/ua);
  • онлайн-курс «Вчимося жити разом» (дистанційна форма навчання, обсяг ЗО год., http://llt.multycourse.com.ua/ua);
  • онлайн-курс «Освіта на основі життєвих навичок» (дистанційна форма навчання, обсяг 24 год., http://dlse.multycourse.com.ua/ua/);
  • освітня програма «Базові навички медіатора/медіаторки в закладах освіти. Створення та координація діяльності служби порозуміння з числа учнів та учениць для впровадження медіації за принципом «рівний-рівному/рівна/рівній»» (http://bit.ly/36hJTFt)

Нагадуємо, що механізм реагування на випадки булінгу (цькування), процедуру застосування заходів виховного впливу в закладах освіти всіх типів і форм власності, крім тих, які забезпечують здобуття освіти дорослих, у тому числі післядипломної освіти, здійснюється відповідно до Порядку реагування на випадки булінгу (цькування) та Порядку застосування заходів виховного впливу, затверджених наказом Міністерства освіти і науки України «Деякі питання реагування на випадки булінгу (цькування) та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти» від 28.12.2019 № 1646, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03 лютого 2020 р. за № 111/34394. Листом від 13.04.2020 року № 1/9-207 Міністерство освіти і науки України додатково надало роз’яснення щодо застосування наказу Міністерства освіти і науки України від 28.12.2019 № 1646.

Міжвідомча координація дій між суб’єктами реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти (службами у справах дітей, центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, органами місцевого самоврядування, керівниками та засновниками закладів освіти, територіальними органами (підрозділами) Національної поліції України) здійснюється згідно з Планом заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькування) в закладах освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 26.02.2020 № 293 (зі змінами). План заходів спрямований на забезпечення регулярного інформаційного обміну, узгодження завдань та дій щодо запобігання та протидії булінгу (цькуванню) між суб’єктами реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до Закону України «Про освіту» заклади освіти, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності, зобов’язані забезпечувати на своїх вебсайтах (у разі їх відсутності - на вебсайтах своїх засновників) відкритий доступ до інформації та документів, зокрема:

  • правила поведінки здобувана освіти в закладі освіти;
  • план заходів, спрямованих на запобігання та протидію булінгу (цькуванню) в закладі освіти;
  • порядок подання та розгляду (з дотриманням конфіденційності) заяв про випадки булінгу (цькування) в закладі освіти;
  • порядок реагування на доведені випадки булінгу (цькування) в закладі освіти та відповідальність осіб, причетних до булінгу (цькування).

Звертаємо увагу, що при розміщенні інформації на сайті необхідно дотримуватися вимог законодавства України про захист персональних даних. У всіх діях, пов’язаних зі створенням і функціонуванням сайту закладу освіти, інтереси дітей є першочерговими. Відповідно до статті 7 Закону України «Про захист персональних даних» забороняється обробка персональних даних про расове або етнічне походження, політичні, релігійні або світоглядні переконання, членство в політичних партіях і професійних спілках, засудження до кримінального покарання, а також даних, що стосуються здоров’я, статевого життя, біометричних або генетичних даних. Відповідно до частини п’ятої статті 10 Закону України «Про охорону дитинства» розголошення чи публікація будь-якої інформації про дитину, що може заподіяти їй шкоду, без згоди законного представника дитини забороняється. Будь-яка інформація про сторін булінгу (цькування) у закладі освіти, як і про інших учасників освітнього процесу, не може бути розміщена на сайті закладу освіти, в тому числі: відомості, що стосуються судового провадження, відомості про психічне та фізичне здоров’я, адреси реєстрації місця проживання, приватні номери телефонів та адреси електронної пошти, відомості про сімейний і соціальний стан, відомості про членів сім’ї, відомості про расову чи етнічну приналежність, політичні погляди, релігійні чи інші переконання.

Рекомендуємо ознайомитись для вказаних цілей із виданням «Методичні рекомендації щодо організації роботи сайту закладу освіти (із фокусом на повагу прав людини в онлайновому просторі)» авторства Громко Г., Мельник О., Сокол І., Черних О. (м. Київ: ВАІТЕ, 2020), розміщеним в мережі Інтернет. Також рекомендуємо розміщувати на сайтах закладів освіти інформацію про права людини та права дитини в цифровому середовищі для всіх учасників освітнього процесу. Рекомендовану Міністерством освіти і науки України інформацію можна знайти на сайти за посиланням Головна/Освіта/Позашкільна освіта/Виховна робота та захист прав дитини/Безпека дітей в Інтернеті.

Для підвищення кваліфікації педагогічних (науково-педагогічних) працівників закладів освіти, обізнаності інших учасників освітнього процесу щодо захисту персональних даних рекомендуємо переглянути освітній серіал «Персональні дані» на онлайн-платформі «Дія. Цифрова освітам» (режим доступу за посиланням https://osvita.diia.gov.ua/courses/personaldata). Курс допоможе розібратись: що таке персональні дані, які права є щодо захисту персональних даних, що таке політики приватності, як безпечно користуватись онлайн-послугами, як користуватись соціальними мережами без шкоди для персональних даних та ін. Нагадаємо, що на платформі Prometheus можна пройти безкоштовний онлайн-курс «Протидія та попередження булінгу (цькуванню) в закладах освіти», що був створений за ініціативи Міністерства освіти і науки України.

Звертаємо увагу, що Міністерство цифрової трансформації у співпраці з ЮНІСЕФ та за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України, Координаційного центру з надання правової допомоги та Міністерства юстиції України випустило чат-бот «Кіберпес». У чат-боті можна дізнатись про те, як діяти дітям, батькам і вчителям у випадку кібербулінгу. Просимо довести до відома учасників освітнього процесу інформацію щодо чат-боту. Детальну інформацію, а також посилання для завантаження чат-бот у Telegram і Viber можна знайти на сайті Міністерства освіти і науки України за посиланням https://mon.gov.ua/ua/news/50-pidlitkiv-v-ukrayini-buli-zhertvami-ckuvan-v-interneti-prezentovano-chat-bot-kiberpes-dlya-dopomogi-u-borotbi-z-kiberbulingom.

Принагідно інформуємо, що відповідно до наказу Міністерства внутрішніх справ України «Про затвердження Змін до Інструкції з організації роботи підрозділів ювенальної превенції Національної поліції України» від 25.06.2020 № 488, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2020 року за № 738/35021, дитина, яка вчинила булінг (цькування) учасника освітнього процесу підлягає взяттю на профілактичний облік з метою здійснення заходів індивідуальної профілактики поліцейськими підрозділами ювенальної превенції. Просимо довести цю інформацію до відома учасників освітнього процесу.

Звертаємо увагу, що ефективний інструмент запобігання проявам насильства та булінгу (цькування) в закладі освіти є профілактика. Необхідно створити в закладі освіти атмосферу спільної поваги та відповідального ставлення один до одного під час міжособистісної взаємодії учасників освітнього процесу. Здобувачі освіти мають бути ознайомлені з правилами поведінки під час освітнього процесу та відповідними санкціями за їх порушення, безпечними способами повідомлення про випадки булінгу (цькування) або інші прояви насильства, учасниками або свідками яких вони стали, про свою роль в попередженні проявів насильства в закладі освіти. Батьки повинні бути ознайомлені з процедурами повідомлення та реагування на випадки, якщо їх дитина потерпає від насильства і бути впевненими, що заклад освіти буде реагувати на ці повідомлення належним чином відповідно до законодавства.

вівторок, 13 квітня 2021 р.

 

Кто такой Иоганн Гутенберг и почему Google посвятил ему новый дудл

Кто такой Иоганн Гутенберг и почему Google посвятил ему новый дудл
Йоган Гутенберг – винахідник друкарського верстата | Фото з енциклопедії Britannica

14 апреля Google решил почтить Иоганна Гутенберга. В тот день в 2000 году Музей Гутенберга открыл выставку в честь изобретателя первого механического подвижного печатного станка.

Источник:

Google

Дата рождения Гутенберга точно неизвестна – это произошло между 1397 и 1400 годами. Однако этот простой немецкий ювелир вошел в мировую историю как выдающийся изобретатель.

Чествуем Иоганна Гутенберга

О чем рассказывает новый дудл от Google

Пожалуй, ни одна другая историческая фигура не сделала столь важного открытияИоганн Гутенберг изобрел первый в мире механический печатный станок подвижного типа.

  • Революционная на то время (XV век) технология сделала знания, изложенные в книгах, доступными – доступными для простого человека. Именно в честь этого Google выпустил новый дудл.

А поводом стала дата 14 апреля – в этот день 2000 года Музей Гутенберга открыл ретроспективную выставку в честь изобретателя и первопечатника.

Биография Иоганна Гутенберга

Большая часть жизни Гутенберга окутана тайной. Известно, что он родился где-то около 1400 года в Германии в городе Майнц. На жизнь сначала зарабатывал мастером по металлу в ювелирном бизнесе.

Примерно в конце 1430-х, как считают историки, Иоганн начал разрабатывать устройство для печати текста – такой, чтобы был эффективнее переписывания и других сложных технологий печати, известных в то время.

  • Зачем это было нужно Гутенбергу? Он якобы таким образом хотел подзаработать денег и отдать долги за предыдущий свой бизнес (мужчина неудачно занимался зеркалами).

Гутенберг создал такую машину – на базе модернизированного винного пресса. Эта машина заменила вырезанные вручную деревянные буквенные и графические блоки традиционных печатных приспособлений на литые металлические отдельные буквы – да еще и сменные и подвижные!


Новый дудл от Google – об Иоганне Гутенберге / Фото Google

Настоящая эврика у Гутенберга произошла в 1450-х – тогда ему удалось успешно напечатать "Библию" латиницей. В лучшие времена типография Иоганна выдавала до 3600 страниц в день, начав в Европе масштабное производство книг.

  • Лишь до XVI века 200 миллионов книг удалось напечатать благодаря изобретению Гутенберга. Можно сказать, именно тогда начала эра массовых коммуникаций и появились такие важные сегодня средства массовой информации.

3 февраля 1468 первопечатник скончался. Известно, что похоронен он в Майнце, но где именно – так и не удалось выяснить. А вот где лежит наследство Гутенберга – хорошо известно: например, в Project Gutenberg можно увидеть 60 тысяч бесплатных книг.

Подробнее о дудле о Гутенберге: смотрите видео

 Сьогодні у Запорізької області день народження! Наша область була утворена 10 січня 1939 року. В ній жили в мирі, живуть і будуть жити чудо...